dimanche 11 décembre 2011

Tshisekedi, the man who threatens peace in the Democratic Republic of Congo.

 
A real fake encounter instructive in Matadi,

        
In 1980, during one of my missions in Matadi, I sit the only restaurant downtown when I see a man round in abacost and seated within inches of me who dines alone in silence. He has then neither charisma, and does not even feel like the populist tribune today.
         It is almost by hand signals that control of potato and a steak with pepper sprays that Primus beer. He is the member Etienne Tshisekedi or rather at the time of the banishment of names: Tshisekedi wa Mulumba.
        
Back at the Hotel Metropole, I consult my records, the Department of Planning that I represent has given him a good tonnage of rice I'm here waiting for the arrival.
        
In fact we have come to a common goal, until the rice sent to Zaire by the Americans under the PL480 program. I like to receive the officer in charge of four cargo ships 45,000 tons of rice and his administration to solve problems related to the share attributed to him.
        
He then performs the function of deputy to the side of its business merchant wholesaler of rice.

Made by the virus of the opposition, he will never rice.

        
Back in my office in Kinshasa, I learned that the citizen Tshisekedi has been leading a rebellion by 13 MPs who drew up a long indictment against the all powerful President Mobutu Sese Seko and his party the Popular Movement of the Revolution. (...) And they signed a document of 150 pages subversive creating a second political party, Union for Democracy and Social Progress (UDPS).

Publicly, Mobutu threat of having their skin and he will.

         An order of the Deputy President to us to suspend the share of rice given to Mr. Tshisekedi, who became the No. 1 enemy in Zaire. He goes well along with a nice nest egg that made a baron of the plan.
        
His beautiful white villa on the Boulevard of June 30 is surrounded day and night by a bunch of armed soldiers who take turns at all times.
        
His political life is transformed into a rocker and a roller coaster that runs continuously. He will neither be MP nor distributor of rice, but between all professional chairman of the Democratic Republic of Congo.

Here is his exhaustive biography.

         Born December 14, 1932 in Kananga (then Luluabourg) of parents from Kamwanga Kabeya (Kasai Occidental). After his primary education in the school of Forminière of Makumbi (Tshikapa) and the mission of Luebo sacred heart before his Greco-Latin Humanities in the Minor Seminary of Kamponde and St. Louis College of Kananga.
        
Enrolled in the Faculty of Law at the University Lovanium in 1966, he obtained his license in 1972. He was the first Ph.D. in Law from the University of Kinshasa Lovanium (1963). He held the positions of deputy public prosecutor near the floor of First Instance in Kisangani (1973) then Isiro (1974). He then became Judge at sub-regional in Goma (1974-1978). He was appointed Chairman of the peace court in Lemba / Kinshasa (1978-1982).
        
In 1979 he became Judge of the Court of Appeal. He entered politics as a political adviser to the Mouvement National Congolais (MNC) in Kinshasa in 1958. He was appointed Minister of Justice of the State of South Kasai self proclaimed the "Mulopwe (Emperor)" Albert Kalondji Ditunga.
         He was appointed Assistant Commissioner for Justice in the College of Commissioners-General Colonel Mobutu (September 1960 - February 1961).
        
From 1963 to 1969, he was CEO of the National School of Law and Administration of Kinshasa (ENDA). In 1964 he was appointed auditor of the Bank of Congo - Kinshasa. Elected national Kasai on the list PA.NA.CO. / CO.NA.CO.
         In September 1965 he was appointed Minister of Interior Affairs and customary until 1967.Il is one of the drafters of the constitution of the 2nd Republic (June 24, 1967).
         In May 1967 he was a resident of the Policy Commission on the Political Bureau of MPR and first National Secretary to the Executive Board of the MPR in March 1968. From August 1968 to August 1969 he was Minister of Justice and Minister of State for Planning. In 1969, he was sent as ambassador in Rabat Congo - Kinshasa to the Kingdom.
        
He was re-elected national and people's commissar in 1970, 1975 and 1977. From September 1970 to February 1972, he co-opted member of the Political Bureau of the Popular Movement for the Revolution (MPR) party-state. In November 1971 he was appointed to the Board of Directors of the National University of Zaire (U.NA.ZA.).
         Second vice-president of the National Assembly in 1970, 1972 and 1974 he was elected first vice-president of the Permanent Office of the Legislative Council in 1976. He is co-signatory to the "Open Letter to President of the Republic" in November 1980, because of which it is stripped of his parliamentary mandate, sentenced to 15 years in prison in July 1982, released and then relegated to Bandundu.          He is co-founder and board member of the Union for Democracy and Social Progress (UDPS, founded February 15, 1982) main party of the radical opposition to Mobutu. The latter appointed him prime minister July 22, 1991 under outside pressure to remove him soon after.
        
He was re-elected Prime Minister in charge of forming the transitional government by the Sovereign National Conference August 12, 1992 (with 1878 votes out of 2651 votes), but it quickly from conflict with Mobutu. He is re-appointed 25 July 1990. He was appointed again September 30, 1991 and dismissed by Mobutu October 21, 1991. He will be appointed by Mobutu as Prime Minister last time in April 1997.
         After the opponent "irreducible" Mobutu, he became the first opponent of the regime of Laurent Désiré Kabila  rejecting his cooperation.
        
He organized several public demonstrations in Kinshasa to protest the dictatorship of Kabila and the Rwandan army presence in Congo. He is relegated to his village of Kabeya-Kamwanga. Fearing for his physical and also for health reasons, he moved to South Africa where he took part in the Inter-Congolese Dialogue in Sun City and is a candidate for the position of vice president in the transitional government under Pretoria agreements.
        
On September 23, 2003, he returned triumphantly to Kinshasa. In 2006, he sulks elections and banned UDPS to attend. In 2010, he announced his candidacy for the Presidency of the Republic for the 28 November 2011 elections.
         On December 8, 2011, he was defeated in the one round of the presidential election by the incumbent President Joseph Kabila Kabange. Upon the announcement of provisional results of the election, he rejected the results and proclaimed himself "President-elect of the Democratic Republic of Congo" in violation of the Congolese Constitution.
-------------------------------------------------- ----------
His political struggle has been published under the title:
-ILUNGA D. Mumba, Etienne Tshisekedi. Le sens d'un combat Etienne Tshisekedi. (The meaning of a fight), L'Harmattan, Paris, 2007.

-You will find this biography in my "Biographical Dictionary of Africans," which was published in February 2011 published by The Scream in Brussels.

Aucun commentaire:

Enregistrer un commentaire